chp ziyareti

çocuk istismarına karşı birlik olmaya ihtiyaç var

Posted by: Nevra Erten Tags: There is no tags | Categories: ETKİNLİKLER

4
Nisan

Platformumuzun amacı, Türkiye’de yaşayan tüm çocuklarımızın korunması ve haklarının güvence altına alınması için gerekli olan çalışmaları yapmak ve bu çalışmaları, gerekli uyarıları toplum ve kurumlarla paylaşmaktır.

Çocuklarımıza karşı yapılan cinsel istismar ve sömürü son beş yılda %50 oranında artmıştır. 2014 yılından beri mahkemelerde verilen 13.968 mahkumiyet kararı çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarını içermesi bile kara tabloyu gözler önüne sermektedir. Bununla da kalmayan mahkemelere intikal etmeden üstü kapatılan çocuk gelinler, damatlar, çocuk işçiler ve çocuk yoksulluğu konusu da toplumumuzda çocuk istismarının boyutlarını çok geniş alanlara yayıldığını göstermektedir.
Her zaman savunduğumuz gibi çocuklar konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarının devlet kurumları başta olmak üzere TBMM ilgili komisyonları ve siyasi partiler ile bir araya gelerek bu konuda yapılan çalışmaları, çözüm yollarını ve önerileri tartışmalı ve gerekli acil tedbirlerin alınması için işbirliği yapılmalıdır.
Platform üyelerimiz bu amaç ile Başbakanlık düzeyinde mülteci çocuklar ile başlayan görüşmeleri yanında siyasi partiler ile de bu konuda görüşmelerin faydalı olacağına inanmaktadır. CHP bu konuda muhalefet partileri arasında ilk adımı atmış ve 4 Nisan 2016 tarihinde Platformumuzu ziyaret etmiştir.

Çocuk istismarı ve çocuklarımızın hakları konusunda Platformumuz ile iş birliği yapmak isteyen başta devlet kurum ve kuruluşları ile diğer siyasi partiler olmak üzere, bu konudaki tüm çalışmalara ve iş birliklerine açık olduğumuzu bildirir. çocuklar için yapılan her çalışmanın , siyaset üstü bir konumda ele alınması gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzu yinelemek isteriz.

Comments are closed.