untitled-3

10
Kasım

24 Kasım Perşembe günü, Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü Konferans Salonu’nda Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması Forumu’nu düzenlendi. Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması Forumu’nda Türkiye’deki Suriyeli çocuklara dair önemli veriler ortaya kondu.

Moderatörlüğünü Ziya Kürküt’ün yaptığı forumda GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması”nın bulguları açıklandı. Etkinliğin açılış konuşmasını Çocuk ve Haklarını Koruma Platform Başkanı Av. Figen Özbek yaptı.

Forumun ilk konuşmacısı İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Çocuk/Ergen Altdal Program Direktörü Yrd. Doç. Dr. Elif Göçek oldu. “Konuşmanın ötesinde, Suriyeli Çocukların Elini Tutabilmek” başlıklı konuşmasında travmanın sebeplerini, göçle gelen travmayı anlatan Göçek, travmanın olumsuz etkilerinin yıllar sonra da devam ettiğinin ve kişilerin yaşamlarını olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

Okullarda ve sağlık hizmetlerinde toplumun travma üzerine bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Göçek; öğrenme kapasitesi travma tarafından çok olumsuz etkilendiği için özellikle öğretmenlerin bu konuda çok iyi bilgilendirilmeleri gerektiğini ve okul müdürlerinin çocukların okullardan dışlanmaması için çok dikkatli sosyal destekler sunmaları gerektiğini vurguladı.

Dışavurumcu sanatın etkisi

Bir diğer konuşmacı Maya Vakfı Klinik Direktörü, Uzman Sanat Psikoterapisti Leyla Akca Atik, “Çocukların Gözünden: Mülteci Olmak”  konulu bir sunum yaptı. Çocukların haklarının elinden alınması daha önceden yaşamamışlarsa bile onlarda travma yaşantısına yol açabilecek ciddiyette sorunlar doğurduğunu ve özellikle de aynı travmaya ve haksızlıklara maruz kalmış milyonlarca Suriyeli mülteci çocuk için bu durumun ileride toplumsal boyutta sorunlara yol açabileceğini söyleyen Atik; konuşmasında travma rehabilitasyonu programından bahsetti. Sanat, müzik, dans ve hareket terapi metotlarının, dışavurumcu sanat terapilerinin çocuklara iyi geldiğini söyledi.

 

Forumun son konuşmacısı Türk Kızılayı Bağcılar Toplum Merkezi Yöneticisi Esin Demircioğlu “Saha Deneyimi üzerinden Suriyeli Çocuk Algısı” başlıklı konuşmasında, Ocak 2015’te IFRC ve UNICEF iş birliğiyle Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilere psikososyal destek, mesleki ve beceri kursları, yönlendirme ve koruma hizmetleri sağlamak amacıyla başlatılan Türk Kızılayı Toplum Merkezi Projesi’nden bahsetti.

Çocuk Gençlik Programı, geçim kaynağını geliştirme ve uyum programı ile koruma programı olmak üzere üç farklı program yürüttüklerini anlatan Demircioğlu, çocuk programında çocuklar için psikososyal destek faaliyetleri yürüttüklerin, bu faaliyetleri yürütürken çocuklarla çocuk haklarını da konuştuklarını ve çocukların eğitim hayatına devam edebilmeleri için kayıt süreçlerinde onlara destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması’nı bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayın!

Comments are closed.