IMG_1151

İstismarın Görünmeyen Yüzü

Posted by: Nevra Erten Tags: There is no tags | Categories: ETKİNLİKLER

28
Kasım

Türkiye’de çocuklarıyla problem yaşayan aileler, uzman desteğini gereksiz buluyor.

GfK Türkiye’nin Platformumuz için yaptığı ‘Duygusal İhtiyaçlara Yönelik Anne Baba Tutumu Araştırması’ sonuçları açıklandı. Bulgulara göre; Türkiye’de çocuklarıyla sorun yaşayan her on ebeveynden yalnızca birinin uzman desteğine başvurduğu ortaya çıktı.

15 ilde 1241 kişi ile yaptığı kapsamlı ‘Duygusal İhtiyaçlara Yönelik Anne Baba Tutumu Araştırması’nın sonuçları “İstismarın Görünmeyen Yüzü” forumunda açıklandı.

Açılış konuşmasını  Başkanımız Av. Figen Özbek, araştırma raporunun aktarımını ise GfK Tüketici Deneyimleri Genel Müdürü Fulya Durmuş’un yaptığı forumda, konunun uzmanı akademisyenler araştırma sonuçlarını değerlendi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşen Ufuk Sezgin, Adli Bilimler ve Sosyal Hizmet Uzmanı Oben Südütemiz, Çocuk, Ergen, Yetişkin Psikiyatristi Dr. Yankı Yazgan ve Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi, psikolog Yrd. Doç. Dr. Yudum Akyıl konuşmacılar arasında yer aldı.

Kişilerin %80’i ücretsiz kamu desteğinden habersiz

Araştırma kapsamında 1-18 yaş arası çocuğu olan ebeveynlere “Bugüne kadar çocuğunuzla iletişim sorunları yaşadığınızda bir uzman desteği aldınız mı?” sorusu yöneltildi. Sonuçlar çocuklarıyla iletişim problemi yaşayan ailelerin sadece onda birinin uzman desteğine başvurduğunu gösteriyor. Destek almayanlara bir uzmandan destek almak ister miydiniz diye sorulduğunda ise %73’ü gerek duymadığını belirtiyor. Ücretsiz kamu desteğinden haberdar olan kişilerin oranı ise sadece %20.

Çocuklarla olumlu iletişimin bileşenleri

Araştırmaya katılan, 1-18 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin yarısı çocuklarını yargılamadan dinlediklerini ve onların her zaman doğruyu söylediğine güvendiklerini belirtiyorlar.  “Sözümü dinlemediğinde normal ses tonumla konuşarak onu ikna etmeye çalışırım.” diyen ebeveynlerin oranı ise %48. Ebeveynlerin %44’ü çocuklarına karşı yanlış bir davranışta bulunduğunda özür dilediğini ve sözünü dinlemediğinde hoşgörüyle yaklaştığını belirtiyor.

Çocuklarla olumsuz iletişimin bileşenleri

Her 5 ebeveynden en az biri sözü dinlenmediğinde çocuklarına ceza verdiğini ve sesini yükselterek konuştuğunu söylüyor. Çocukluğunda söz dinlemediğinde ailesinden küfür duyduğunu ifade edenlerin %27’si de çocuğuna küfür ettiğini belirtiyor. Çocukluğunda ailesinden küfür duymayan ebeveynler arasında ise çocuğuna küfür ettiğini belirtenlerin oranı %7’ye düşüyor.  Çocukluğunda kardeşinin/kardeşlerinin veya yakınındaki başka çocukların olumlu davranışları örnek gösterilerek onlar gibi davranılması öğütlenen ebeveynlerin %30’u çocuklarına da aynı şekilde davranıyor. Ailesi tarafından bu davranışa maruz kalmayan ebeveynler arasında ise bu oran %8’e düşüyor.

Çocukluğunda büyüklerinden “Beni seviyorsan ödevini bitir” sözünü duyan ebeveynlerin %64’ü çocuklarına da bu sözü söylüyor. Annesinden “Başkasının annesi olacağım” cümlesini duyan annelerin %43’ü çocuklarına bu sözü söylüyor. Yine çocukluk döneminde ”Sence baban mı haklı ben mi?” lafını duyan annelerin %41’i kendi çocuklarına da bu soruyu yöneltiyor.

Dijitalleşme çocuk-ebeveyn ilişkisini etkiliyor

Araştırmaya katılan ebeveynlerin yaklaşık 3’te biri çocukları televizyon, tablet veya bilgisayarla oynarken kendi işlerini hallettiklerini belirtiyor. Ayrıca sosyal medya kullanımı da başka bir tartışmayı ortaya çıkarıyor. Her 3 ebeveynden biri çocuklarının fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştığını söylüyor. Üstelik paylaşım yapanların %36’sı sosyal medya hesaplarındaki takipçileri arasında tanımadığı / az tanıdığı kişilerin bulunduğunu belirtiyor. Sosyal medyadan çocuğunun fotoğraflarını paylaşanların yalnızca %11’i ilerde çocuklarının bundan rahatsız olabileceğini düşünüyor.

İyi bir ebeveyn olmadığını düşünenlerin birinci nedeni vakit yetersizliği

Ebeveynlerin %82’si çocuklarının duygusal ihtiyaçlarını karşılama konusunda kendilerini başarılı bulduklarını belirtiyor. Başarılı olmadıklarını düşünen ebeveynlerin %40’ı “çocuğuma yeterince vakit ayıramıyorum”, %35’i “ekonomik ve sosyal imkanlarım yeterli değil”, %26’sı “eşimle ilişkimdeki sıkıntılar nedeniyle” ve %24’ü ise “çocuğum zor bir çocuk olduğu için” cevaplarını veriyor.

GfK_Duygusal_Ihtiyaclara_Yonelik_Anne_Baba_Tutumlari_Arastirma_Raporu_Ekim_2017

yarma şeftali resimleri

Comments are closed.